O Nas

Nowa droga do


Podczas pracy


Drony, bezzałogowe statki powietrzne...

…dla jednych wykorzystywane tylko w celach hobbystycznych, rozrywkowych jako pasja, inni natomiast wykorzystują tę pasję w celach zarobkowych. Różnego rodzaju fotografie z powietrza, filmy, modele 3D budynków i podobne usługi cieszą się co raz większym zainteresowaniem wśród korporacji, deweloperów czy chociażby nowożeńców, którzy chcą ten ważny dla nich dzień udokumentować „z lotu ptaka”.
Wraz ze wzrostem zainteresowania modelami UAV rośnie również liczba producentów sprzętu. Niewątpliwy tytuł mistrza na rynku ma Dji – chińska firma, która w tym roku obchodzić będzie swoje 10-lecie, łamie wszystkie stereotypy odnośnie produktów „made in china”. Sprzęt Dji to niezawodność i profesjonalizm z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
Poza tym gigantem na pewno wiele osób słyszało takie nazwy jak Yuneec, Parrot, choć ten ostatni w dużej mierze zajął się produkcją dronów służących głównie w celach hobbystycznych, rozrywkowych.

Bezzałogowce mają przeróżne kształty, wielkości, różnią się także wagą. Spotkamy takie, które ważą kilkanaście gram, a możemy natknąć się także na ogromne, kilkunasto-kilogramowe octocoptery, które posiadają jak nazwa wskazuje osiem wirników.
Dlatego w przygodzie z dronami ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, do którego przywiązujemy ogromną uwagę. O ile niewiele się stanie jak spadnie takie kilkanaście gram o tyle bardzo poważne szkody może wyrządzić spadające ze znacznej wysokości kilkanaście kilogramów – aż strach pomyśleć co stałoby się, gdyby spadło na człowieka. Takie modele stwarzają zagrożenie przede wszystkim z powietrza, ale również na ziemi, przed startem należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Często moc pojedynczego wirnika, nawet niezbyt zaawansowanego i nowoczesnego drona wystarczy, żeby dotkliwie poranić ręce czy nogi, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Warto także wspomnieć o tym, że drony stanowią nie lada zagrożenie dla pozostałych użytkowników przestrzeni powietrznej, w tym przede wszystkim dla potężnych samolotów pasażerskich.
Dlatego, aby dopełnić wszelkich formalności, a przede wszystkim, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych posiadamy świadectwo kwalifikacji UAVO, a wszystkie nasze loty, w zależności od tego w jakiej strefie są wykonywane zgłaszamy do odpowiednich jednostek takich jak Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Wieża Kontroli Lotów czy do prezydentów miast dla strefy R (miasta powyżej 25tys. mieszkańców).

Świadectwo UAVO (ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator, pl. operator bezzałogowego statku powietrznego) to w rozumieniu polskiego prawa świadectwo kwalifikacji dla operatorów dronów, które uprawnia do lotów w celach  innych niż loty sportowe i rekreacyjne.
Posiadamy również niezbędne ubezpieczenie OC.